Tips oss:
Tips
Kontakt
Artikkelen fortsetter etter annonsen.
Foto: privat
At Thea Stenbakken Gustavsen skulle ende med islandshest og den røde hoppa Dagmar, var nesten tilfeldigheter. Hun ble nemlig kjøpt helt spontant 18. august 2019, og siden den gang har det vært de to.
Ida Kathrin Nielsen
Bente Terkelsen
Publisert: 02.04.2021 kl 18:20
Thea Stenbakken Gustavsen er straks 21 år og bor i Brumunddal. Hun er lærling i Vang aktivitetsbarnehage og jobber også på gården hun bor på.
Thea begynte med hest da hun var 5 år, men startet ikke med islandshest før hun var 19.
Hesten hennes, Dagmar fra Bjørnegård, er ei 13 år gammel hoppe etter Múninn frá Fagerland og Tinna frá Bjørnegård. - Hun er en energisk hoppe med masse utstråling og vilje. Hun er en avansert hoppe, men er man rettferdig med henne er hun helt fantastisk, forteller hun.
Thea har alltid vært veldig glad i dyr, og hun har derfor også andre dyr hjemme. Men hest er absolutt det som har hjulpet henne igjennom årene hun gikk på skole. - Å bli ferdig på skolen, slik at jeg kunne dra opp til stallen med venner var så fint. Vi gjorde ofte lekser i stallen, helst i boksene til hestene våre, smiler hun.
Thea har alltid ridd mange forskjellige raser, men falt virkelig for islandshest etter at hennes nabo, Unni Vinjusveen, tok henne med så hun fikk prøve hennes islandshest Fantur fra Lillerønningen.
At hun skulle ende med islandshest, og nærmere sagt Dagmar, var nesten tilfeldigheter. Den røde hoppa ble nemlig kjøpt helt spontant 18. august 2019. - Og jeg angrer ikke et sekund. Både islandshestene i seg selv og nærmiljøet her er veldig hyggelig. Jeg trives utrolig godt, smiler hun.
Thea har Dagmar oppstallet på Stall Jønsrud, der hun selv bor alene. Her har hun en utegang med to islandshester og to arabere. Hun har også 4 bokser slik at de kan få noen netter inne ved dårlig vær. Stallen har en ridebane og mange flotte turstier. Ridehus er bare en skrittetur unna.
På de kaldeste dagene i vinter har Dagmar fått fri, men duoen har holdt seg i gang ellers, og trives godt på turer på vinteren. - Jeg er veldig for å ri på tur om vinteren, alt blir så positivt når man kommer seg litt ut. Så vi bruker turstiene og de flotte grusveiene vi har her for alt de er verdt om vinteren, og det trives vi begge to veldig med, forteller hun.
- Vi vet jo ikke hvordan det blir med stevner denne sesongen grunnet koronaen, men vi skal prøve å være med på det som blir gjennomført. Men vi trives også godt med trening hjemme, så vi stresser ikke noe med stevner denne sesongen.
Thea rir litt for Gry Hagelund når det gjelder tølten til Dagmar. Der lærer de utrolig mye begge to. Hun rir også fast for Reidun Bjørnstad som er deres dressurtrener. Thea setter utrolig stor pris på alt hun har fått hjelp til av Reidun.
Thea og Dagmar er nå litt i en vanskelig periode da hun viser noe ubehag når hun har rytter på seg. Hun hadde time på dyrlegeklinikken 29 mars. - Jeg håper vi finner ut av hva som feiler henne. Og at det blir snarlig bedring.
Paret var med på et stallstevne på Åsli ridesenter julen 2019, som da var første stevne til Thea og Dagmar. Hun var vanskelig å laste på henger, og Thea var usikker på om de i det hele tatt kom seg til stevneplassen. Men det gjorde de, og de gjennomførte med glans - 1 plass i debuten!
- Det var utrolig gøy for meg, for jeg kunne jo ingenting om islandshest da, det var bare det Dagmar selv hadde lært meg. Nå er vi på det nivået at vi kan lære sammen, og jeg gleder meg virkelig til fortsettelsen med denne flotte hoppa. Kanskje blir det føll på henne neste år også, forteller hun.
Klikk på et nøkkelord for å vise andre relevante artikler.
Du er hjertelig velkommen til å kommentere våre saker. Men vis vanlig oppførsel. Grov språkbruk og personhets og sjikane vil medføre utestengelse.